wz
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieJako naprostý šílenciJako naprostý šílenci

                                                                                                                    Správce webu: mirmel

RelaxVidea

William Mastrosimone

Americký dramatik zralého věku W. Mastrosimone dlouho unikal pozornosti českých divadelníků přesto, že řada jeho komedií získala ve světě prestižní ocenění. Teprve před deseti lety dokončená hra Jako naprostý šílenci způsobila, že i u nás vešel do povědomí jevištních tvůrců. Černá komedie se v průběhu děje mění v napínavý thriller. Do luxusní vily úspěšného hollywoodského producenta, režiséra a herce v jedné osobě, Russe Riegela vniknou dva výrostci. Jsou bezmeznými obdivovateli Riegelových akčních filmů a hereckého umění jeho partnerky Jennifer. Problém vetřelců spočívá v tom, že si fiktivní svět filmu a počítačových her zaměnili s realitou a učinili jej náplní svého jinak nudného života. Čím více se cítí podvedeni, tím více roste jejich agresivita. Mezní situace prověřuje vztah Russe a Jennifer. Dramatik W. Mastrosimone se v této hře dotýká jednoho z nejzávažnějšího problému současnosti – narůstajícího násilí.

 

zdroj: DJKT

 

 

 

Foto: divadelní program, P. Křivánek

 

 

   Jan MALÉŘ

 

 

 Zdeněk ROHLÍČEK

 

 

   Andrea ČERNÁ

 

 

 

 

   Rozhovor s Andreou Černou.

 

Malování

Divokej Bill - klip

 

 

Znamení

Divokej Bill - klip

 

 

Princezna ze mlejna

Šípková růžičko

 

 

Měsíc nad Buffalem

Předpověď počasí

 

 

Měsíc nad ...

Závěr představení

 

A kdo že hraje kromě Stráni? Andreu Černou jste mohli vidět po jeho boku v ukázkách například ze Zkrocení zlé ženy. Dnes Vám nabízím vzpomínku na Andreu jako Princeznu ze mlejna, nebo odkaz na rozhovor s touto herečkou. Zjistíte, co má společného Jan Maléř a Divokej Bill nebo Zdeněk Rohlíček a předpověď počasí.

 

Fotografie: DJKT, Pavel Křivánek

Jako naprostý šílenci premiéru hry, jejíž název mluví za vše, uvedlo 13. 12. 2008 Divadlo v Klubu v  režii Martina Vokouna.

Zatímco si první diváci již odkládali v šatně kabáty, herci si na scéně ještě dopilovávali své role. Premiéra je premiéra. Mezi několika desítkami diváků (ne, že by jich přišlo tak málo, jen se jich sem zkrátka víc nevejde) byl i ředitel Jan Burian nebo šéf činohry Pavel Pavlovský s manželkou Monikou Švábovou a na své herecké kolegy se přišli podívat i Vilém Dubnička a Michal Štěrba.

Pak už se rozjel 90minutový maraton stupňujícího se šílenství, během kterého blíž a blíž poznáváte oba násilníky (suverénního chladnokrevného Kennyho, který o svém chování nemá nejmenších pochyb a roztomile nejistého Jimmyho). Zprvu Vám snad ani nedochází (nebo si to nechcete připustit), kdo je skutečným viníkem všeho, co se na scéně odehrává, většinu času jej dokonce považujete za oběť. A pokud si snad v závěru představení na vteřinu pomyslíte, že prožité hrůzy mohou udělat někoho lepším, přesvědčí Vás poslední replika o opaku. Zlo, může plodit zkrátka a dobře jen a jen další zlo.

Dík patří všem hercům za jejich přesvědčivé výkony, ve hře, kde snad nakonec vše vyšlo, jak mělo (a pokud ne, normální divák to nepoznal). Pyšni tak na přesvědčivé výkony svých blízkých mohli být i rodiče Martina Stránského, nebo bratr Jana Maléře (který podobu zkrátka nezapře :).

 

Pokoušela jsem se dohledat, kolikáté herecké setkání s touto malou plzeňskou scénou to je pro Martina Stránského. Z nedávné doby, kdy jsem dávala dohromady seznam her, mi v souvislosti s Divadlem V Klubu utkvěl v paměti Maraton Clauda Confortése (sezóna 1996/97) a překvapilo mě, že i po bližším prohlédnutí nashromážděných informací, jsem další představení neobjevila. Že by to opravdu bylo teprve podruhé?

 

                                                                                                            mirmel

Přečtěte si ...

 

 

prosinec 2008 - Divadlo J. K. Tyla 4/2008 - „Premiéra - Jako naprostý šílenci

 

12.12.2008 - Plzeňský deník - Nepřehlédněte událost v klubu

 

15.12.2008 - Český rozhlas - „P. Kosová zpovídá režiséra hry + ukázka

22.12.2008

    A jak vidí představení na klubové scéně sám Martin Stránský v rozhovoru Evy Kačánové?

 

    „Já mám klub rád. Zatím jsem měl příležitost spíše ve Viole, ale je to zas něco jiného než scéna pod širým nebem nebo velké jeviště. I diváci jsou tu trochu jiní a jsou blíž i bližší. Myslím, že klubová představení k divadlu patří a myslím, že by bylo moc dobře s malou scénou počítat i v tom novém plzeňském divadle.“

zdroj: Plzeňský deník, Kultura 29.12.2008

 

Jako naprostý šílenci

Divadlo žije 17.1.2009 - ČT

čas v reportáži: 22:05

Vytrženoscénáře !ze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přeložila

Jitka Sloupová

Režie

Martin Vokoun

Výprava

Lubica Bábek – Melcarová

Dramaturgie

Marie Caltová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    

Russ Rigel

Martin Stránský

Jennifer Bartonová

Andrea Černá

Kenny

Jan Maléř

Jimmy

Zdeněk Rohlíček