wz

Od roku 1993 je ve stálém angažmá Divadla J. K. Tyla v Plzni. Během této doby měl možnost představit se publiku v několika desítkách rolí a to jak komediálních (např. Jak je důležité míti Filipa, Řeči) tak i ryze dramatických (Smrt obchodního cestujícího, Divoká kachna). Do světa muzikálu nahlédl prostřednictvím Funny Girl nebo jako Bejby v Šakalích letech. Skvostný výkon předvádí plzeňskému publiku coby Petruccio ve Zkrocení zlé ženy.

Za skvěle ztvárněnou roli Eddieho v inscenaci Arthura Millera Pohled z mostu obdržel Cenu Vendelína Budila za rok 2007 a stejná role mu vynesla i širší nominaci na Cenu Thálie.

Martin Stránský se ale stále častěji objevuje jako host i v mimoplzeňských divadlech. V roce 2004 ohromil ND Brno jako Valmont, v Divadle pod Palmovkou exceluje jako McMurphy v Přeletu nad kukaččím hnízdem a tamtéž si splnil sen rolí Cyrana z Bergeracu. Pomyslnou tečkou za divadelní sezonou 2007/2008 byla role Jagga v Othellovi na Letních Shakespearovských slavnostech na nádvoří Pražského hradu.

Od roku 1993 spolupracuje s rozhlasem, dabingu se věnuje od roku 1994. Díky svému charakteristickému hlasu a precizní hlasové technice patří mezi špičku naší dabingové scény. Do povědomí diváků se zapsal zejména jako MacGyver nebo svérázný dr. House. Tato role mu přinesla nominaci na Cenu Františka Filipovského za nelepší mužský herecký výkon v dabingu za rok 2007/2008.

Láska ke sportu mu vydržela dodnes, rád se odreaguje s hokejkou v ruce, při volejbalu či squashi.

 

Podrobnější informace o M. Stránském - divadelním herci, o jeho začátcích v dabingu a  o práci pro rozhlas.

 

© mirmel   

MgA. Martin Stránský se narodil 11.2.1970 v Jihlavě. Díky svému otci, který byl hercem a později i ředitelem Horáckého divadla v Jihlavě, měl již od malička k divadlu velmi blízko. V době svého studia na gymnáziu se hodně věnoval sportu a uvažoval i o tom, že by se stal učitelem, přesto se nakonec rozhodl pro hereckou profesi. Poté, co prožil rok jako elév v Horáckém divadle, byl přijat do Prahy na DAMU. V absolventském představení ztvárnil roli Laca v Její pastorkyni. 

Martin StránskýMartin Stránský

                                                                                                                    Správce webu: mirmel

DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea