wz
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Americký dramatik zralého věku W. Mastrosimone dlouho unikal pozornosti českých divadelníků přesto, že řada jeho komedií získala ve světě prestižní ocenění. Teprve před deseti lety dokončená hra Jako naprostý šílenci způsobila, že i u nás vešel do povědomí jevištních tvůrců. Černá komedie se v průběhu děje mění v napínavý thriller. Do luxusní vily úspěšného hollywoodského producenta, režiséra a herce v jedné osobě, Russe Riegela vniknou dva výrostci. Jsou bezmeznými obdivovateli Riegelových akčních filmů a hereckého umění jeho partnerky Jennifer. Problém vetřelců spočívá v tom, že si fiktivní svět filmu a počítačových her zaměnili s realitou a učinili jej náplní svého jinak nudného života. Čím více se cítí podvedeni, tím více roste jejich agresivita. Mezní situace prověřuje vztah Russe a Jennifer. Dramatik W. Mastrosimone se v této hře dotýká jednoho z nejzávažnějšího problému současnosti – narůstajícího násilí.

 

Jako naprostý šílenci

 

autor: William Mastrosimone

 

premiéra: 13. prosince 2008 v Divadle v Klubu v Plzni

 

role: Russ Rigel

 

                                                       

Zkrocení zlé ženy

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 18. října 2008 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Petruccio

 

 

Jde o ranou, možná úplně první Shakespearovu komedii, jejíž inspirace sahá až k antickým pramenům, ale i dobovým pseudonávodům, jak krotit panny a dívky. Hra je přitažlivým i podivuhodným příběhem o hledání a objevování důvěry a odevzdanosti v lásce mezi mužem a ženou – jakkoli jejich nalezení předcházejí drsné střety a nelítostné souboje rafinovaného, dravého mužství se sebevědomou ženskostí. Zchudlý šlechtic Petruccio a Kateřina,  terrible z významné rodiny, uzavřou – za škodolibého i úlevného přitakávání přátel a příbuzných – manželství. Petruccio tak vsadil všechny karty na to, že nezkrotnou dívku promění v oddanou, milující ženu. Aby to dokázal a Kateřinu získal, musí sám mnohé nabídnout. V tomto příběhu s dobrým koncem nechybí drsná komika ani vtip – zvláště ve scénách „krocení“ natolik ostrý a divoký, že tuto hru srovnal jeden význačný teatrolog dokonce se štvanicí na medvěda, na niž se v Shakespearově době chodilo přímo do divadla.

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Řeči

 

autor: Neil Simon

 

premiéra: 14. června  2008 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Ken Gorman

 

 

Dodnes nejhranější současný americký autor Neil Simon není pro plzeňské diváky neznámým pojmem. Jeho hry Apartmá 719, Druhá kapitola, Hodný pan doktor, Podivné dueto nebo Drobečky z perníku patřily na naší scéně k nejúspěšnějším. Komedii Řeči napsal v devadesátých létech, a jenom v New Yorku dosáhla 580 repríz. Hra se odehrává v přepychové vile na večírku zorganizovaném na oslavu 10. výročí svatby hostitelů. Ti ale nejsou přítomni. Sjíždějí se přátelé, patřící k úspěšné společenské smetánce, ale místo radovánek je čeká řada problémů a úkolů, s jakými se dosud nikdy nesetkali. A přitom se snaží přijít na kloub tajemství, které je obklopuje, i situaci ve svých vlastních manželských i mimomanželských vztazích. Jde o to rozpoznat, co jsou jenom řeči a co je holá skutečnost.

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Strýček Váňa

 

autor: Anton Pavlovič Čechov

 

premiéra: 15. prosince 2007 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Astrov - lékař

 

 

Světově proslulý ruský dramatik a prozaik Anton Pavlovič Čechov byl původním povoláním lékař. Pronikavým pohledem diagnostika dokázal odhalovat nejen zmatky a touhy člověka, ale i jeho povrchnost a směšnost. Prostřednictvím mistrně vykreslených postav a znamenitě zvoleného detailu se dokázal vyslovit k zásadním otázkám smyslu života. Děj Strýčka Váni se odehrává kdesi na zapadlém statku, jehož zaběhnutý, jednotvárný chod rozvíří návštěva profesora Serebrjakova a jeho atraktivní ženy Jeleny. Otevírají se nejen problémy další existence zdejších lidí, ale i naděje na citové naplnění jejich života. Poznání pravdy bourá iluze, ale umožňuje položit si nevyhnutelnou otázku, jak žít dál. Otázku o to niternější, že si ji pokládají lidé ve věku, kdy naděje na realizaci snů je velice omezená. Tragikomedie Strýček Váňa se na scéně plzeňského divadla nehrála, na rozdíl od ostatních Čechovových her, plných šestapadesát roků.

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Cyrano z Bergeracu

 

autor: Edmond Rostand

 

premiéra: 16. prosince 2006 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Ligniere

 

 

Pařížská premiéra Cyrana z Bergeracu v roce 1897 zaznamenala neslýchaný divácký ohlas. Úspěch ale provází tuto velkou, lesklou, romantickou veršovanou tragikomedii do dnešních dnů. V osobě Cyrana se totiž spojuje fanfarónství s jiskřením ducha a ryzím citem. Cyrano je bouřlivák, který se otevřeně vzepře každé špinavosti, obětavý přítel i něžný milenec, který svou lásku halí maskou cynika, samotář uprostřed davu, posměváček skrývající svůj smutek. Edmond Rostand napsal ve svých necelých třiceti letech hru plnou dramatického napětí, velkých citů a myšlenek i chytrého humoru.

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

čas v reportáži: 22:05

čas v reportáži: 22:05  

Vytrženoscénáře !ze
Textové pole: Vytrženoscénáře !ze

Láska silná jako smrt… Zášť a nenávist, kterou jen smrt zahladí… Sladká Itálie, kouzelná Verona a v ní dva rody, do krve znesvářené… však „milenci, kteří pod zlým znamením/ se z těch dvou nepřátelských domů zrodí,/ svou bědnou poutí a svým trápením,/ svou smrtí teprv smíří oba rody.“

Kolem roku 1595 vytvořil Shakespeare ve skvostných verších toto nejslavnější i nejsilnější drama všech dob. Příběh plný vášně, truchlivých náhod a touhy po lásce, pro kterou se musí dát všechno. Jak ale žít, zmaří-li naděje a plány vyšší moc, před níž jsme bezbranní? Příběh ze světa manýrismu, dávného, a přesto tak blízkého našim pochybnostem a zápasům, ze světa mezi skutečností, snem a karnevalem vás čeká ve druhé shakespearovské inscenaci letošní sezóny.

 

 

Romeo a Julie

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 25. dubna 2009 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Merkucio

 

 

Vytrženoscénáře !ze
Vytrženoscénáře !zeVytrženoscénáře !ze

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Vytrženoscénáře !zeTextové pole:                                                         Správce webu: mirmel