wz

Zkrocení zlé ženy

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 18. října 2008 v Komorním divadle v Plzni

 

role: Petruccio

 

 

Jde o ranou, možná úplně první Shakespearovu komedii, jejíž inspirace sahá až k antickým pramenům, ale i dobovým pseudonávodům, jak krotit panny a dívky. Hra je přitažlivým i podivuhodným příběhem o hledání a objevování důvěry a odevzdanosti v lásce mezi mužem a ženou – jakkoli jejich nalezení předcházejí drsné střety a nelítostné souboje rafinovaného, dravého mužství se sebevědomou ženskostí. Zchudlý šlechtic Petruccio a Kateřina,  terrible z významné rodiny, uzavřou – za škodolibého i úlevného přitakávání přátel a příbuzných – manželství. Petruccio tak vsadil všechny karty na to, že nezkrotnou dívku promění v oddanou, milující ženu. Aby to dokázal a Kateřinu získal, musí sám mnohé nabídnout. V tomto příběhu s dobrým koncem nechybí drsná komika ani vtip – zvláště ve scénách „krocení“ natolik ostrý a divoký, že tuto hru srovnal jeden význačný teatrolog dokonce se štvanicí na medvěda, na niž se v Shakespearově době chodilo přímo do divadla.

 

 

Martin StránskýMartin Stránský

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Textové pole:                                                                    Správce webu: mirmel

Americký dramatik zralého věku W. Mastrosimone dlouho unikal pozornosti českých divadelníků přesto, že řada jeho komedií získala ve světě prestižní ocenění. Teprve před deseti lety dokončená hra Jako naprostý šílenci způsobila, že i u nás vešel do povědomí jevištních tvůrců. Černá komedie se v průběhu děje mění v napínavý thriller. Do luxusní vily úspěšného hollywoodského producenta, režiséra a herce v jedné osobě, Russe Riegela vniknou dva výrostci. Jsou bezmeznými obdivovateli Riegelových akčních filmů a hereckého umění jeho partnerky Jennifer. Problém vetřelců spočívá v tom, že si fiktivní svět filmu a počítačových her zaměnili s realitou a učinili jej náplní svého jinak nudného života. Čím více se cítí podvedeni, tím více roste jejich agresivita. Mezní situace prověřuje vztah Russe a Jennifer. Dramatik W. Mastrosimone se v této hře dotýká jednoho z nejzávažnějšího problému současnosti – narůstajícího násilí.

zdroj: DJKT

Jako naprostý šílenci

 

autor: William Mastrosimone

 

premiéra: 13. prosince 2008 v Divadle v Klubu v Plzni

 

role: Russ Rigel

 

 

Cyrano z Bergeracu

 

autor: Edmond Rostand

 

obnovená premiéra:  14. února 2009 v Divadle pod Palmovkou

 

role: Cyrano

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Divadelně-hudební program „Věž plzeňská v plamenech“ nabízí detailní pohled do plzeňského prostředí a života kolem roku 1835, významného období města před příchodem Bedřicha Smetany (1840).

Co vše se v té době událo?

Roku 1832 bylo zrušeno místo plzeňského kata, v témže roce byl zahájen provoz prvního plzeňského divadla. V r. 1834 se zde konalo první české divadelní představení. Němečtí herci hráli v češtině. V témže roce byly dostaveny lázně na Lochotíně. Rok předtím navštívil císař František I. se svou chotí Karolínou Plzeň. Roku 1835 vyhořela po dvojitém úderu blesku věž plzeňského chrámu sv. Bartoloměje. Této události byla věnována řada básní a vyobrazení. V témže roce obdržel plzeňský profesor gymnázia Josef Vojtěch Sedláček, nejvýznamnější reprezentant plzeňského hnutí národního obrození, společně s německým básníkem Stanislavem Zaupnerem, přítelem Goetheho, od guberniální rady zlatou čestnou medaili za vědu a umění. A roku 1835 vyhrál plzeňský knihkupec Hässler hlavní výhru ve velké vídeňské loterii….

Na základě dochovaných dokumentů napsal Andreas Kröper divadelní scénku, v níž zaznívá i řada plzeňských básní. Na scéně se setkávají prof. Sedláček a ve své době slavný herec německého původu Böka, jenž v Plzni recitoval Sedláčkovy české básně. Společný rozhovor zahrne problematiku velblouda v plzeňském znaku, soužití německého a českého národa v jednom městě, ale také hledá odpověď na otázku, jak žít inkognito. Hudební doprovod rozhovoru tvoří bývalý regenschori František Křepelka, současník Jana Jakuba Ryby. V podání Adama Viktory zazněly skladby z plzeňských archivů.

 

 

 

Věž plzeňská v plamenech

 

autor koncepce: Andreas Kröper

 

1. února 2009 v Měšťanské besedě v Plzni

 

role: prof. J. V. Sedláček

 

 

 

Vytrženoscénáře !zeVytrženoscénáře !ze
Vytrženoscénáře !zeVytrženoscénáře !ze

Láska silná jako smrt… Zášť a nenávist, kterou jen smrt zahladí… Sladká Itálie, kouzelná Verona a v ní dva rody, do krve znesvářené… však „milenci, kteří pod zlým znamením/ se z těch dvou nepřátelských domů zrodí,/ svou bědnou poutí a svým trápením,/ svou smrtí teprv smíří oba rody.“

Kolem roku 1595 vytvořil Shakespeare ve skvostných verších toto nejslavnější i nejsilnější drama všech dob. Příběh plný vášně, truchlivých náhod a touhy po lásce, pro kterou se musí dát všechno. Jak ale žít, zmaří-li naděje a plány vyšší moc, před níž jsme bezbranní? Příběh ze světa manýrismu, dávného, a přesto tak blízkého našim pochybnostem a zápasům, ze světa mezi skutečností, snem a karnevalem vás čeká ve druhé shakespearovské inscenaci letošní sezóny.

 

 

Romeo a Julie

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 25. dubna 2009 ve Velkém divadle v Plzni

 

role: Merkucio

 

 

zdroj: DJKT, foto: Pavel Křivánek

Vytrženoscénáře !ze

zdroj: program, foto: www.smetanovskedny.cz  (www.dominikcentrum.cz)

Proslulá Rostandova tragikomedie Cyrano z Bergeracu opět na jevišti Divadla pod Palmovkou! Příběh o lásce, cti, statečnosti a síle i poklescích umění bude nastudován Petrem Kracikem jako remake úspěšné inscenace z roku 2002. Rostandova hra s převelikým nosem, širákem odhozeným v dál a vždy čistým štítem bude uvedena v částečně novém obsazení v únoru 2009. V titulní roli se představí Martin Stránský.

 

 

zdroj včetně foto: Divadlo pod Palmovkou