wz
Martin StránskýMartin StránskýDivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Vypiplánek

Studentský

Textové pole: Z

 

Gaudemus Igitur

 

autor: Pavel Dostál - Richard Pogoda

 

premiéra: 26. března 1988 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Muška

Textové pole: Muška		(s gustem ve tmě zakleje)
		Do Prčic! (možná zvolí výraz silnější) 
(A nastává chaos a ve tmě se ozývají výkřiky, ječení, smích, něco spadne a zařinčí. Tmou problesknou plamínky zápalky a světlo baterky. A pak náhle rožne)
(…)
Muška		(se rozhlédne po partě)
		Ale my jsme nic neslyšeli, pane profesore...
(Pomalu se stmívá se a foukací harmonika hraje motiv Gaudeamus Igitur) 
				  T M A
				K O N E C

Právě jste dočetli úvodní a závěrečnou repliku, kterou v muzikálu pronesl Muška. Záhadou pro mě zůstává, zda opravdu ústy Martina Stránského. Zatímco program na mě mlčky dělá nenene, divadelní archiv HDJ souhlasně přikyvuje, a protože nemám důvod mu nevěřit, dílko jsem zpracovala. Snad čas ukáže, zda šlo o záskok, alternaci nastudovanou později, nebo jsem právě adoptovala kachnu.
Přináším obsah i fotku (byť není důkazním materiálem). Vytrženo ze scénáře má pro tentokrát kouzelnou moc - bez ohledu na to, jak to máte daleko - přenese vás šupky dupky zpátky do školních let - nebo jste snad neprožili podobnou situaci? Nevěřím… ;)

VytrženoscénářezePřečtěteobsahsiTextové pole:

(zleva) Jana Staňková, Kateřina Pindejová, Petr Haken, Josef Kundera, Eva Snášelová, Eva Vrbová, Ivan Urbánek, Václav Šum, Taťána Bogušovská, Zuzana Diatlová, Jakub Kohl (vpředu)

foto: Horácké divadlo Jihlava

Textové pole: 1

Vypiplánek

Strakonický

 

Strakonický dudák

 

autor: Josef Kajetán Tyl

 

premiéra: 8. října 1988 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Matěj

Strakonického dudáka považuji za dílo natolik známé, že jsem dnes zařadila jen velmi stručný obsah. Za zmínku stojí, že hra byla Horáckým divadlem uvedena při příležitosti 180. výročí narození J. K. Tyla a k 70. výročí založení státu.

Tyl se nechal inspirovat jihočeskou pověstí o dudákovi, který hrál pod šibenicí. Dudák Švanda by se rád oženil s Trnkovic Dorotkou, ale pro starého Trnku je Švanda příliš chudý ženich. Švanda se tedy rozhodne, že si na svatbu vydělá hraním na dudy, a to i přes domluvy přítele Kalafuny. Švandova matka, víla Rosava, chce svému synu pomoci. Proto očaruje jeho dudy, Švanda je velmi úspěšný a dokonce ho pozvou do královského paláce, aby uzdravil smutnou princeznu Zuliku. Nicméně jeho sekretář se stane vychytralý Vocilka, který chce zneužít jeho umění a obohatit se. Nakonec mu pomáhá až jeho přítel Kalafuna a Dorotka.

Jsem přesvědčená, že v hledáčku fotoaparátu tentokrát uvízl Martin Matěj Stráňa. Podařilo  se mi vytrhnout jeho větu, jen ten zpěv si budete muset domyslet. :)))

 

 26. 7. 2009                                                                                                                           mirmel

Vocilka (Z. Dryšl), Švanda (J. Urbánek)

zdroj foto: Horácké divadlo Jihlava 1940-1995

Vytrženoscénáře !ze

 

Jeptiška

 

autor: Denis Diderot, Jean Gruault

 

premiéra: 3. prosince 1988 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Pan Bauchon, Drožkář

Textové pole: Zajímavosti: 

Martin Stránský se tentokrát jihlavskému publiku představil rovnou ve dvou rolích. V první části představení ztvárnil postavu švagra, který jeptišce Zuzaně rozhodně nepomohl, v závěru hry se pak jako drožkář na jevišti pustil do rvačky s ...
Ač tomu tak původně být nemělo, zahrál si v jednom z prvních provedení i Martinův tatínek. Ztvárnil postavu generálního vikáře Héberta a suverénním způsobem tak zaskočil za onemocnělého kolegu. 
Jeptiška je nadčasový příběh, který se dotýká šikanování slabých a bezbranných a apeluje na stále aktuální téma svobody a práva každého člověka.

 2. 8. 2009                                                              mirmel
VytrženoscénářezePřečtěteobsahsi

Zuzana (Zuzana Diatlová)

foto: Horácké divadlo Jihlava - divadelní program

Textové pole:                                                         Správce webu: mirmel
Textové pole: S

Vypiplánek

Klášterní

Textové pole: P O Z O R  -  P O Z O R  -  P O Z O R

Na následující stránce je potopa! 
Před kliknutím si připravte necky, neboť záchranné vesty došly!