wz
Martin StránskýMartin StránskýDivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVideaTextové pole:                                                         Správce webu: mirmel

Poděkování

 

 

Děkuji archivu Horáckého divadla, který mi v říjnu 2008 poskytl seznam her a rolí Martina Stránského na jihlavské scéně.

Tento přehled mi posloužil jako pevný základ. Veškeré další informace, postřehy a obsahy, stejně jako dohledání divadelních programů, či unikátních fotografií jsou výsledkem pouze mojí práce.

 

21. 6. 2009                                                                                                                   mirmel

Seznam her, rolí a premiér,

které se mi dosud podařilo dát dohromady.

 

Vypiplánek

Potopený

I

 

Potopa světa

 

autor: Václav Kliment Klicpera

 

premiéra: 21. ledna 1989 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Lichotil

Textové pole: Největším překvapením pro mě je, že tentokrát nemáme jen jednu fotografii, ale rovnou dvě! Pokud se teď divíte naopak vy, co je na tom tak tak zvláštního, pak vězte, že nemalou část představení Stráňa pravděpodobně odehrál v zavřené skříni, z níž tu a tam vyhodil nějakou tu rekvizitku. Scénář mu sice poté dovolil skříň opustil, ale zároveň velel uštědřit jednomu hereckému kolegovi polibek. Hubičkou obdarovaný se sice tvářil jako lidumil, dokonce škemral o další políbení, ale to jen proto, aby vzápětí Stráňovi nasadil na hlavu jistě slušivý model putýnky plné pomyjí. 
Protože šlo o komedii našeho nejstaršího uctívaného divadelního autora, bylo veselo po putýnce i před putýnkou, po hubičce i před hubičkou a nejinak tomu bylo po nezbytném azylu ve skříni, i před ním. A právě tuhle pasáž - díky níž zjistíte, kdo že si s tou hubičkou vlastně začal - jsem pro vás dnes vytrhla.

VytrženoscénářezePřečtěteobsahsi

Kořínek (Milan Heřman), Dorotka (Jana Staňková), Vošoust (Vladimír Kotrlík), Šmejkalka (Jana Bittlová), Lichotil (Martin Stránský)

foto: HDJ - divadelní program

Lichotil (Martin Stránský)

Dortka (Jana Staňková)

foto: HDJ - divadelní program

 

Othello

 

autor: William Shakespeare

 

premiéra: 25. března 1989 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Lodovico

Textové pole: Co vyzdvihli recenzenti? 

Volbu překladu - E. A. Saudek, jako jasný důkaz toho, že důraz byl dán na kvalitu Shakespearova textu.
Jednoduchou scénu, která si vystačila se třemi naznačenými fasádami domů.
Bohatě výtvarné kostýmy.

Jak viděli herce?

Jago J. Kohla na tak těžkou roli nestačil, Othello J. Urbánka měl k roli fyzické předpoklady, leč vášnivost spíše hrál, než prožíval, Cassio V. Volfa působil bezkrevně a Lodovico M. Stránského ml. dokonce bezradně … inu recenzenti… ;)

A co říká o Othellovi příručka pro maturanty? 

OTHELLO, BENÁTSKÝ MOUŘENÍN (1603-1604) - téma lásky, nedůvěry a žárlivosti, které jsou zapříčiněné intrikami. Othello, pokřtěný Maur a vojevůdce, se tajně ožení s dcerou patricije Brabanzia. Jeho žárlivý pobočník Jago podezírá Othella, že se zapletl s jeho ženou. Intrikami chce probudit v Othellovi žárlivost vůči Desdemoně. To se mu nakonec podaří, Othello svou ženu uškrtí, ale když vyjde najevo pravda a Othellův omyl, sám spáchá sebevraždu. 

16. 8. 2009                                                              mirmel

Vypiplánek

Žárlivý

/

Vytrženoscénářeze

 

Rozum a Štěstí

 

autor: Karel Jaromír Erben

 

premiéra: 17. června 1989 v Horáckém divadle v Jihlavě

 

role: Druhý královský rada

Neznámý princ

Halapartník

Tradicí Horáckého divadla v Jihlavě bylo, že každoročně nastudovalo deset představení pro mladé a starší publikum a jedenáctá hra byla pro dětské diváky. Díky neodvratně se blížící rekonstrukci divadelní budovy, která omezila rozsah dramaturgického plánu, byla v této podobě tato inscenace zřejmě vůbec poslední.

Ve scénické pohádce z pera tamějšího režiséra Vratislava Spilky (fabulováno volně podle K. J. Erbena) se dětem Martin Stránský postupně představil celkem ve třech rolích.

Myslím, že nemůžeme letní speciál Vypiplánků zakončit lépe, než pohádkou, a že se povedla, dokládá i úryvek recenze Zdeňka Srny: „Všichni - třebaže tu a tam lovili či pletli text - projevovali radost z jevištního projevu a dítka to zřetelně vyciťovala.“

Tak dítka: „Kolik let je vám dnes a vzpomene si některé z vás na pohádku Rozum a Štěstí?“

 

23. 8. 2009                                                                                                                            mirmel

Vypiplánek

Rozumný

)

Vypiplánci 2009 jsou za námi, ať žijí Damiánci 2010!

 

Můj velký dík patří všem, kteří se mnou těch deset týdnů vydrželi, vraceli se a dočetli až sem.

 

mirmel

VytrženoscénářezePřečtěteobsahsi