wz
Textové pole: Virtuální prohlídka Divadla J. K.Tyla
Pro správnou funkci je třeba
mít nainstalovanou podporu Javy, 
Textové pole:                                                           Správce webu: mirmel
DivadloBiografieRozhlasAktualityTiskFilm, seriálDabingOdkazyCeny, nominaceOstatníFotogalerieRelaxVidea

Martin Stránský - Divadelní Herec

aneb

Jak vyloupit banku Ve státním zájmu

 

Díky svému tatínkovi, herci a později řediteli Horáckého divadla v Jihlavě, měl Martin Stránský blízko k divadlu již od dětství. Nikoho proto zřejmě nepřekvapí, že poprvé na divadelních prknech stanul již ve 12 letech. Postava Alfréda, kterou si tehdy ve hře Jak vyloupit banku zahrál, měla pro příběh zásadní význam. Následovaly ještě tři dětské role. Divadelní sezónu 1988/1989 prožil na jihlavské scéně jako elév a představil se publiku v dalších šesti hrách.

V době studií DAMU, kromě školních představení v DISKu, hostoval v divadle Labyrint na levém břehu Vltavy a tradicí, která s přestávkami trvala řadu let i po ukončení studia, se staly Staročeské vánoční hry v divadle Viola. Rok před ukončením vysoké školy se začal ucházel o volné místo pro mladého herce v Plzni. To získal díky přesvědčivému výkonu v muzikálu (předpokládám Jmenuji se Tom Tracy) a zejména díky ztvárnění postavy Laca v Její pastorkyni. Touto rolí v roce 1993 DAMU absolvoval.

Od září 1993 je ve stálém angažmá Divadla J. K. Tyla v Plzni a hned v první sezóně na sebe výrazně upozornil coby Franci v Periferii. Na domovské scéně dosud ztvárnil desítky postav a to od komediálních (např. Jak je důležité míti Filipa, Řeči) až po ryze dramatické (Smrt obchodního cestujícího, Divoká kachna). Že se neztratí ani ve světě muzikálu potvrdil ve Funny Girl nebo jako Bejby v Šakalích letech. Za skvěle ztvárněnou postavu Eddieho v inscenaci Arthura Millera Pohled z mostu obdržel Cenu Vendelína Budila za rok 2007 a stejná role mu vynesla i širší nominaci na Cenu Thálie. Skvostný výkon předvádí plzeňskému publiku v současné době zejména coby Petruccio ve Zkrocení zlé ženy, nepřehlédnutelný je jeho Merkucio v Romeovi a Julii. Stejně přesvědčivý výkon podává i na klubové scéně plzeňského Komorního divadla v roli Russe v Jako naprostý šílenci.

Na základě předchozí spolupráce (Miláček, Bratři Karamazovi, Gazdina roba) nabídl v roce 2004 režisér Zdeněk Kaloč M. Stránskému hostování v Národním divadle v Brně, které tak mohl ohromit jako Valmont v  Nebezpečných vztazích.

V rámci Letních Shakespearovských slavností účinkoval na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu v roce 2004 v komponovaném pořadu Blázni, milenci a básníci, o čtyři roky později ztvárnil Jaga v Othellovi.

V posledních letech pak Martin Stránský zdomácněl v Divadle pod Palmovkou, kde stále exceluje jako McMurphy v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Tamtéž se mu v únoru 2009 splnil herecký sen rolí Cyrana z Bergeracu.

V říjnu 2009 se plzeňskému publiku představí v roli ušité na míru „krejčím“ Antonínem Procházkou ve hře Ve státním zájmu.

 

 

8. června 2009                                                                                                               © mirmel

Martin StránskýMartin Stránský

...vážně i s úsměvem

nad citacemi recenzentů...

Hlediště Divadla pod Palmovkou

zdroj foto: DpP

Seznam her, rolí a premiér,

které se mi dosud podařilo dát dohromady.

 

8. června 2009                                                         © mirmel